گوگل کار

تکنولوژی روز

خودروهایی که گواهینامه میگیرند !

 

در سال1980 میلادی کمپانی هواپیما سازی بوئینگ آمریکا سیستمی را با نام Auto pilot  یا خلبان خودکار معرفی کرد ، که همان طور که از نامش پیداست ، قادر بود به طور خودکار هدایت هواپیما را در دست بگیرد و در هر فرودگاهی در هر جای دنیا بعد و از هماهنگی خودکار با برج مراقبت ، اقدام به نشستن و برخواستن کند .

چیزی که بشر در آن زمان به سختی میتوانست با آن کنار بیاید این بود که چطور یک سیستم رایانه ای میتواند یک هواپیما را بهتر از یک خلبان کارکشته کنترل کند .اولین چیزی که به ذهن انسان خطور میکرد داستانهای تخیلی ژول ورن بود یا اینکه آیا یک خودرو هم میتواند سیستم هدایت خودکار داشته باشد ، چیزی که امروز شرکت گوگل به آن رسیده و آن را به واقعیت تبدیل کرده همین است .

در سال 2010 میلادی شرکت گوگل خودرویی را مورد آزمایش قرار داد که قادر بود بدون راننده به هر جایی که به آن دستور داده میشد برود و تمام پارامترهای جاده را در نظر بگیرد و بهتر از یک راننده کارکشته از پس پیچ و خم جاده بربیاید  . حتی پیست پر پیچ و خم مسابقات اسلالوم را بدون مشکل طی کند .

جالب است بدانید که خودرو بدون راننده گوگل بدون هیچ خطا و تصادفی 480 هزار کیلومتر مسافت را بدون تصادف و حادثه در طول دو سال آزمایش طی کرده! و توانسته از فرماندار کالیفرنیا و نوادا گواهینامه بگیره اما تردد این ماشین یک شرط داره که باید حتما یک راننده گواهینامه دار در صندلی راننده وجود داشته باشه برای به حداقل رساندن ریسک تردد این خودرو ، که البته همین راننده میتونه با دخالت بیجا در کار این خودرو باعث بروز سانحه بشه !

درست است که ماشین بدون راننده‌ی گوگل ،  ما را یاد داستان‌ها و فیلم‌های ترسناکی می‌اندازد که در آن دنیای ربات‌ها از کنترل بشر خارج شده و جامعه‌ انسانی در معرض خطر قرار می‌گیرد اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که یک راننده‌ی بی دقت به مراتب بدتر از طرح گوگل رانندگی می‌کند.

گوگل از خودروهای تویوتا پریوس و آئودیTT  و لکسوس RX350 و RX450h وبعضی از مدلهای اپل برای طرح خودروهای بدون راننده خود استفاده می‌کند که مهندسین گوگل در دو سال گذشته در حال تست و آزمایش این خودروها در جاده‌های کالیفرنیا بوده‌اند و بیش از 240 هزار کیلومتر را فقط با یک حادثه ترافیکی پشت سرگذاشته‌اند و جالب است بدانید که این حادثه نیز زمانی رخ داده است که یک خودرو دارای راننده انسان به عقب خودرو بدون راننده گوگل برخورد کرده است. این نتیجه مطمئنا برای گوگل که سعی دارد با خودروهای بدون راننده خود چیزی به نام تصادف را از آمار جهان حذف کند آرمانی و ایده آل به نظر میرسد.

خودروهای بدون راننده گوگل با استفاده از دوربین‌های ویدیویی و همچنین سنسورهای بسیار حساس لیزری و رادار بسیار پیشرفته که قادر به نوعی دیدن و نقشه جهانی گوگل و ماهواره و همچنین قدرت محاسباتی موثر برای کنترل عملکرد خود هستند و در سازگار شدن با محیط اطراف خود دارای سرعت عملکرد بسیار بالای باور نکردنی نیز می‌باشند.

اما این خودرو چطور کار میکند و در طول یک مسیر چه اتفاقاتی رخ خواهد داد .

ابتدا راننده با قرار گرفتن در پشت فرمان و روشن کردن سیستم ناوبری میتواند یکی از دو حالت با راننده یا بدون راننده را انتخاب کند ، که در حالت با راننده سیستم ناوبری اتوماتیک از مدار خارج شده و راننده میتواند بدون دخالت رایانه از یک رانندگی عادی و ایده ال لذت ببرد ، اما وقتی که راننده گذینه دوم یعنی هدایت خودکار را انتخاب کند ، در اینجا وضع فرق کرده و سیستم به صورت خودکار موقعیت فعلی شما را بر روی نقشه نشان میدهد و مقصد های از پیش تعیین شده توسط شما را به شما نشان میدهد و راننده فقط با لمس نام مقصد بر روی مانیتور لمسی دستور لازم را میدهد و تمام . اما اگر میخواهی به مقصد جدیدی سفر کنید چه ؟

در اینجا کافیست با گفتن نام مقصد جدید و بلافاصله نشان دادن آن توسط مانیتور و تایید آن توسط شما حرکت به سمت مقصد جدید آغاز میشود ! اما در طول مسیر شما در هر جا که بخواهید میتوانید با ورود به سیستم هر تغییری که دوست دارید انجام دهید یا دهها دستور به سیستم بدهید ، اما درهر حال درحالت رانندگی اتوماتیک این ماشین است که پدالهای گاز و ترمز و دنده و فرمان را کنترل میکند و حتی راهنما و برف پاک کن و ...را کنترل میکند و راننده به راحتی میتواند در پشت فرمان به خواب عمیقی برود !

/ 0 نظر / 25 بازدید